Три важни избора за раждането

Дори да имате съвършения план за раждане, нещата биха могли да се случат по тотално неочакван начин. Раждането е нещо, което не можем да контролираме. В същото време, начина по който жената преживява раждането има пряка връзка с това, какви отношения ще има детето си и как ще се чувства и преживява ролята на майка.
Хубавото е, че все пак има неща, които са напълно в нашия контрол. Ето три от тях (плюс бонус в края).
1. КЪДЕ И С КОГО?
Вероятно това е и най-важното решение свързано с раждането, което ще вземете по време на бременността.
Помислете добре какво е важно за вас. Всъщност това е и основната цел на плана за раждане – да ни помогне да подредим в главата си какво искаме или не искаме да ни се случи.
След като си изясним за себе си какво искаме и от какво се нуждаем е добре да проучим внимателно възможностите – има ли родилни отделения и лекари в нашето населено място, които предлагат желаното от нас? Ако не – то на какви компромиси сме готови и какво абсолютно не подлежи на компромис?
Проучете добре специалистите, които ще присъстват на раждането ви и мястото, където искате да родите. В някои родилни отделения е възможно да изберете акушерка, която да е с вас по време на раждането, както и дула и близък, които да ви подкрепят и да ви осигурят нужния комфорт.
Поинтересувайте се от личната статистика на специалиста, който сте избрали. Какъв е процента на цезарови сечения в практиката му? А на вагинални раждания след секцио? Колко често се използва окситоцин или прилага епизиотомия?
В България има родилни отделения където процента на цезарови сечения е в порядъка 70-80%. Ако желаете вагинално раждане, вероятно такова родилно отделение не е подходящо за вас, но пък ако предпочитате планово секцио това може да е вашето място.
Чувствате ли се добре и на сигурно място, когато влезете в избраното от вас родилно отделение? Чувствате ли се подкрепена от лекаря или акушерката си? Ако отговора е НЕ, то абсолютно си струва да се огледате отново и да направите нов избор.
Раждането не е време за борби или преговори, не е времето тепърва да опознавате болницата, лекаря акушерката…
Раждането трябва да се случи в обстановка, която ви дава сигурност и увереност, място където се чувствате защитена и обгрижена. С хора, на които имате максимално доверие.
Това изключително много допринася за начина по който ще протече раждането.
2. КОГА ЩЕ ОТИДЕТЕ НА ИЗБРАНОТО ОТ ВАС МЯСТО ЗА РАЖДАНЕ
Кога ще излезете от дома и ще отидете в избраното от вас място за раждане, може да направи разликата между спешно секцио и вагинално раждане.
За някои жени напускането на дома е първата интервенция. Напускането на сигурното място, където и стените са помощници и отиването на непознато, студено, шумно място може да е критично за начина по който протича раждането.
Окситоцинът работи най-добре у дома. Освен ако нямате несигурна или изключително хаотична домашна обстановка, или сте силно изплашена от раждането, тялото ви ще се чувства и ще работи най-добре у дома.
В ранните фази на раждането окситоцинът предизвиква „плитки“ и кратки контракции. Това може да продължи от няколко минути, до няколко дни. Изчакайте у дома докато контракциите станат достатъчно чести, стабилни и продължителни, но не и прекалено интензивни.
Ако отидете в родилното отделение твърде рано, това може да забави процеса и дори да спре раждането.
За активно раждане се приема, когато жената е направила поне 6 см разкритие. Обсъдете предварително с лекаря/акушерката си кога е най-подходящо да постъпите в родилното, вземете решение базирано на вашите индивидуалния особености и опита на специалиста, с който работите.
Подходящи курсове за раждането биха могли да ви помогнат да се запознаете по-добре с процеса и да имате по-ясна представа кога е подходящо да излезете от вкъщи.
Добър вариант е да си наемете дула, която да е с вас по време на раждането от самото начало. Или да помолите опитна приятелка да е с вас.
Колкото по-дълго време прекарате в родилното отделение, толкова повече се увеличават шансовете персонала да стане нетърпелив, да се намесва в естествения ритъм на вашето раждане, да ви се правят ненужни тестове и интервенции.
3. ВАШАТА СПОСОБНОСТ ДА СЕ ЧУВСТВАТЕ ДОБРЕ И ДА ОСТАНЕТЕ ПОЗИТИВНИ
Жените, които се чувстват добре и спокойни по време на раждането, обичайно имат най-положителен опит.
Дори раждането да не се е развило по желания и планиран начин, когато сме с подходяща настройка можем да извлечем най-доброто от случващото се.
Раждането е голяма промяна в живота на семейството. Нормално е промените да са стресиращи, а раждането може да е и особено интензивно и предизвикателно преживяване.
Начина по който една жена се чувства относно раждането на децата си рядко има общо с това как точно е протекло самото раждане. По-скоро има значение нейното възприятие.
Има значение как са се отнасяли с нея присъстващите, дали се е чувствала в безопасност, дали се е чувствала чута, разбрана, подкрепена и зачетена. Начина по който е понасяла контракциите или други предизвикателства по време на раждането, всъщност са начина по който тя ще го запомни.
Както вече написах в началото – не можем да контролираме как ще протече раждането, но имаме пълния контрол над това да възпитаме себе си да приемаме нещата спокойно и позитивно.
Тук идва и моето място като специалист. Да ви помогна да се освободите от страховете си и всички пречки в подсъзнанието, което ви държат далеч от това да се чувствате добре по време на раждането.
Тези пречки могат да са от най-разнообразно естество. Най-често е предишен опит или опит на близките ни (майка ни, сестра ни, близка приятелка).
Ако искате да помните с радост раждането на децата си, обадете ми се за сесия по Пренареждане на матрицата на раждането.
Добър начин за комуникиране различни ситуации по време на раждането са тези 7 въпроса.
Ако този материал ви е бил полезен по някакъв начин, ще се радвам да го споделите с приятели и познати.