Коя мечта да избера?

Публикувано от Яна Хараланова на

Представям ви един много приятен и благодатен аспект на Техниките за емоционална свобода – поставяне на цели и постигането им. Описаната по-долу сесия разкрива част от процеса по целеполагане и намиране на яснота какво искаме, какво не искаме. ТЕС може да се използва и да ни помогне да постигнем вече поставените цели.

Макар че голяма част от сесията звучи като разговор-интервю, потупвахме по точките през почти цялото време. Някои лични данни и информация за клиента са променени с цел запазване на конфиденциалността на сесия.

***

Г. е на 35 г. Проблемът, над който иска да работи е, че не постига целите си. Тя споделя:

Не се оставям на интуицията. Не мога да си избера цел. Непрекъснато се питам кое ми е най-важно и не правя нищо.

Помолих я да сподели основните си цели. Те бяха пет – иска да има бебе, да си построи къща сред природата, да си намери кауза, нова работа и да пътува много. Оцени всяка от целите колко й е важна.

Разгледахме всяка цел в два аспекта – защо иска да постигне дадената цел и какви са пречките да я постигне.

Цел „искам бебе” – най-силните й защо иска второ бебе бяха, че го приема като предизвикателство дали може да преодолее страховете си, дали по принцип може да го направи, да тества себе си дали ще вземе същите решения като с първото дете. Също да си даде втори шанс да „поправи” грешките, които е допуснала с първото дете. Беше изненадана, че мотивът „синът ми ще остане сам и това не е добре” не е толкова силен, колкото си е мислела и че това е по-скоро чуждо убеждение. Осъзна, че вече не пирема като личен провал, това че опитите за забременяване са неуспешни. По-скоро усещаше как прехвърля вината към партньора си.

Не успя да определи конкретни пречки от своя страна за постигане на целта. Усети силно негодувание към партньора, че не се опитва да търси решение и че въобще не вижда липсата на второ дете като проблем. Потупвахме няколко кръга по точките и негодуванието изчезна. Усети, че на нея самата сякаш не й е толкова важно да има второ дете.

Цел „искам къща сред природата” – мотивите за къщата сред природата бяха няколко – Г. иска близост с природата, не й харесва обстановката където живеят сега, досега с природата й действа прекрасно и има нужда от нея. Най-силни мотиви бяха „искам да дам на сина си детството, което аз имах” и „искам да имам нещо свое където да си чопля земята”.

Установи две основни пречки – „много е скъпо да имаме къща” и „не съм готова да живея извън града”.

Силата на желанието не се промени. Г. реши да работи по излезлите твърдения самостоятелно.

Цел „искам да имам кауза” – Г. иска да има кауза за да има поле за изява и да парви нещата, които обича. В момента има отчасти поле за изява, но там тя не е водеща, а следва чужд план и идея. Иска да има своя лична кауза, която да реализира изцяло.

Когато я попитах какво й пречи да осъществи свой план и идея най-силните мотиви, които излязоха бяха, че трябва да си много убедителен и напорист за да успееш, а „аз не съм и ми коства усилия”.

Тук поработихме за конфликти, които се появиха. От една страна много искаше да има свой проект, но от друга се притесняваше дали й стига ентусиазъм, мотивация, дали ще има съмишленици.

Страхуваше се, че може да стигне до момент, където трябва да жертва нещо важно в името на каузата и няма да й стигне мотивацията. Страхува се да не се повтори предишен опит, който е имала.

„Чувствам се все едно вървя по замръзнал лед с миши крачки.”

Продължихме да потупваме и излезе нова много силна пречка. „Поне едно нещо от което ме е страх да го изведа до край.” Изпълниха я яд и страх. Потупвахме за това. След няколко кръга Г. се почувства добре.

„Мога и трябва да успея. Щом другите могат и аз мога. В други подобни ситуации успявах, защото не се отказвах.”

Там някъде осъзна и че за някои неща се съревновава с майка си, иска да направи неща, които тя не е успяла. Яда изчезна, страха спадна значително.

Цел „нова работа” – Г. иска нова работа защото настоящата й е доскучала. Иска разнообразие, иска новата й работа да е също и нейна кауза. Тук бързо се прояви силен нейн конфликт – „Няма как да носи пари. Такива каузи са благотворителни. Ако го правя за пари ще го разваля и няма да е кауза.” Потупвахме върху тези фрази и след като интензитета поспадна започнах да подавам реплики от типа „Може би все пак има каузи, които носят пари”. Също „давам си разрешение да ми хрумне такава възможност [да имам работа, която е кауза]” и „може би все пак е възможно каузата да ми носи добри пари и да е за благото на хората”. Усещането за конфликт между желанията и убежденията й изчезна. Тогава се появиха нови съпротиви.

„Не искам да започвам отначало. Ще е напразно, тъй като вече съм постигнала нещо в работата си.” Интензитета им беше среден и си заминаха след един кръг по точките.

Цел „искам да пътувам” – Г. иска да пътува за вдъхновение и за да се разтовари, пътуванията й носят нови идеи и срещи с нови хора. Тук силно беше усещането за предизвикателство. Сподели, че България вече й е тясна. Иска да пътува из Европа и най-добре извън Европа. Не откри да има някакви съпротиви, но осъзна, че и петте й цели имат общи мотиви – „Скучно ми е, искам предизвикателства. Търся си адреналина.” И този лайтмотив го има от няколко години.

След като оценихме различните цели, защо иска да ги постигне и какви са пречките Г. искаше да избере една цел, която да следва. Попитах я, ако всяка от целите имат форма и цвят какви биха били. Тя каза, че са светещи сфери в червено, зелено, синьо, жълто и виолетово. Потупвайки се Г. мислено вземаше всяка от сферите, влизаше в нея и оценяваше как се чувства. Нямаше цел, която да доминира, както беше и в началото. Това, което Г. усещаше е, че във всяка сфера има усещане за загуба и все едно тя самата не е цяла.

Потупвахме върху тези усещания и тя осъзна, че не е добра идея да се опитва да следва само една цел и че не е готова да избере и да се откаже от другите. Тогава спонтанно визуализира как сякаш петте й цели са вързани като балони и ги държи в ръка. Така Г. се чувстваше доволна и цяла, умиротворена, че не се налага да избира измежду нещата, които иска да постигне.

Ако и вие искате по-голяма яснота за целите и мечтите си – запишете си опознавателна среща с мен!

Категории: Разкази

Яна Хараланова

Казвам се Яна Хараланова и съм вашият спътник в себепознанието. Мисия ми е да ви придружа по пътя към целите, които сте си поставили, да бъда ваш инструмент в личностното развитие и духовното израстване. Помагам ви да развиете личния си ресурс откривайки вашите пътища и решения. Заедно премахваме всичко ненужно и ограничаващо ви да живеете живот изпълнен с радост, любов и съпричастност, в дух на сътрудничество с околните. Фокусът ми на работа са семейства планиращи бременност, бременни, родители на малки деца, майки, които искат да бъдат нещо повече от само майки на децата си.