5 идеи, как да облекчим ситуацията, когато сме изолирани с децата си вкъщи

Публикувано от Яна Хараланова на

1. Говорете с децата си.

Обсъждайте случващото се на разбираем и приемлив за възрастта на детето език. Не избягвайте теми. Дори да се опитвате да ги предпазите, те винаги усещат, че нещо се случва. По-добре да знаят какво. Познатото е много по приемливо, от непознатото, което всява паника и несигурност.

Отговаряйте на въпросите на децата, дори те да ви се струват неприемливи или неудобни. Бъдете откровени с децата си. Няма нищо лошо в това да споделите, че вие също сте притеснени и изпитвате несигурност, няма нищо лошо в това да не знаете отговорите на въпросите им.

В същото време се постарайте пандемията и кризата, създала се покрай нея, да не бъде постоянна тема на разговорите у дома. Ограничете до минимум времето прекарано в слушане/гледане/четене на новини по темата. Наблегнете на добрите новини и „героите“, а не на черната статистика.

Говорете с децата си как се чувстват, дори те самите да не са повдигали темата.

2. Изолация… но в разумни граници.

Старайте се децата да излизат редовно навън. Разходки сред природата или обиколки на квартала, вие изберете. Нека студеното време не ви плаши. Няма лошо време, има неподходящо облекло.

Времето прекарано навън в игра и движение е благотворно за физическото и психическото здраве на всеки член от семейството. Ако излизането навън е невъзможно – погрижете се да има достатъчно движение за всеки. Правете заедно упражнения, танцувайте, боричкайте се.

Постарайте се децата да поддържат контакт с близките и приятелите си, онлайн или на живо. Организирайте онлайн срещи за игра, разговори и занимания.

3. Семейството на първо място

Обърнете в своя полза, това че всички сте заедно вкъщи. Възползвайте се от по-спокойните сутрини, в които никой не бърза да излиза за работа, градина или училище. Създайте си приятни ритуали. Ясно разграничете работното/училищното време, от времето за семейството. Създайте структура на деня.

Нетипичната ситуация често изисква и добавяне на нови правила в семейството и ежедневието. Въвлечете децата в измислянето им. Така те самите ще бъдат по-склонни да ги спазват. Не създавайте правила, които няма да се спазват или ще предизвикват излишни конфликти. Бъдете гъвкави.

4. Лично време и пространство

Постарайте се да осигурите на всеки член на семейството лично време и пространство за усамотяване. Това е нещо, от което всеки се нуждае. Дори да нямате нужното пространство, с малко изобретателност и планиране от страна на семейния съвет, можете да стигнете до задоволителни варианти.

5. Погрижете се за психическото си здраве

Фокусирани върху физическото си здраве, твърде често оставяме психическото си здраве на заден план. Те обаче са неразривно свързани. Спокойната и здрава психика ни осигурява по-добър имунен отговор и по-стабилна работа на всички органи и системи в тялото.

Обърнете се към специалист, ако се чувствате претоварени и стресирани. Поради извънредното положение много състояния, които преди това са били под контрол, се обострят. Възможно е да се проявят и състояния, които преди извънредното положение не ги е имало.

Нормално е да се чувствате по-изплашени, по-тревожни, по-депресирани. Не се примирявайте с влошаването на състоянието си. Както аз, така и много мои колеги работим онлайн. Много методи могат да се прилагат без проблем и от разстояние.

Запомнете, че вашето психическо състояние влияе пряко на психическото състояние на децата ви.

Докато потърсите специалист, бихте могли да се възползвате от тази ТЕС рецепта за освобождаване от стреса и страха, свързани с коронавирус (COVID-19). Ако желаете да се запишете за сесия при мен, можете да го направите тук онлайн.


Яна Хараланова

Казвам се Яна Хараланова и съм вашият спътник в себепознанието. Мисия ми е да ви придружа по пътя към целите, които сте си поставили, да бъда ваш инструмент в личностното развитие и духовното израстване. Помагам ви да развиете личния си ресурс откривайки вашите пътища и решения. Заедно премахваме всичко ненужно и ограничаващо ви да живеете живот изпълнен с радост, любов и съпричастност, в дух на сътрудничество с околните. Фокусът ми на работа са семейства планиращи бременност, бременни, родители на малки деца, майки, които искат да бъдат нещо повече от само майки на децата си.